Arminio

Arminio HWV 36

dramma per musica w trzech aktach

muzyka Georg Friedrich Haendel

libretto według Antonia Salviego

premiera w Royal Theatre w Covent Garden w Londynie, 12 stycznia 1737

Premierowa obsada

Arminio (alt-kastrat) – Domenico Annibali, zwany Domenichino

Tusnelda (sopran) – Anna Strada del Pò

Sigismondo (sopran-kastrat) – Gioacchino Conti, zwany Il Gizziello

Ramise (alt) – Francesca Bertolli

Segeste (bas) – Henry Reinhold

Varo (tenor) – John Beard

Tullio (alt) – Maria Caterina Negri

Akt I

Arminio, germański wódz ponosi klęskę w starciu z Rzymianami pod wodzą Vara, który do szaleństwa kocha żonę Arminia Tusneldę. Tusnelda radzi mężowi ucieczkę. Jednak zdrada jej ojca Segesta daje Rzymianom możliwość aresztowania wodza. Ramisa, siostra Arminia, jest narzeczoną Sigismonda, brata Tusneldy. Oburza ją zdrada przyszłego teścia i ujęcie brata.

Akt II

Cesarz August w liście do Vara skazuje Arminia na śmierć. Segeste popiera wyrok i przyrzeka Varowi rękę owdowiałej córki. Arminio odrzuca propozycje bezwarunkowej kapitulacji, sugerowaną przez Segeste jako warunek ocalenia życia. Tusnelda również woli śmierć od niewoli. Ramisa chce popełnić samobójstwo, jednak Sigismondo ratuje ją i zapewnia, że – w przeciwieństwie do ojca – on nie jest zdrajcą. Arminio oczekuje na egzekucję. Tusnelda błaga Vara o ocalenie męża, jednak w zamian ofiaruje mu swój szacunek, a nie uczucie.

Akt III

Wojska Arminia uderzają, co przerywa egzekucję. Varo rusza do boju. Tusnelda i Ramisa, planujące wspólne samobójstwo, odkładają te decyzję. Sigismondo uwalnia Arminia, który wyrusz do boju. Segeste aresztuje syna i jego narzeczoną. Jednak jego plany upadają w obliczu zwycięstwa Arminia i śmierci Vara. Zdradziecki Segeste korzy się przed zwycięzcą, który przebacza teściowi zdradę.

Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz