Lezhneva Julia 

Rosyjska śpiewaczka operowa – sopran

Urodziła się 5 listopada 1989 roku w Jużno-Sachalińsku. W 2004 roku ukończyła szkołę muzyczną w Moskwie, a następnie w 2008 konserwatorium moskiewskie w klasie śpiewu i fortepianu. Pomiędzy 2008 a 2010 kontynowała studia na Cardiff Intenational Academy of Voice u Denisa O’Niella, uczestniczyła też w wielu klasach mistrzowskich (m.in. Kiri te Kanawy i Ileany Cotrubas). Jest zwyciężczynią wielu międzynarodowych konkursów młodych wokalistów, m.in. w 2006, 2007 i 2009 roku (najmłodsza zwyciężczyni wokalnego konkursu Mirjam Helin International Singing Competition), zdobywczynią Diapason d’Or (za nagranie opery Alessandro G.F. Heandla), Echo-Klassik (CD Alleluja z ariami Vivaldiego, Haendla, Porpory i Mozarta).

Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Marc Minkowski, Diego Fasolis, Giovanni Antonini, Rene Jacobs, a jej repertuar obejmuje dzieła wielu stylów i epok, przede wszystkim XVIII i XIX wieku: A. Vivaldiego (Ottone in Villa, Oracolo in Messenia), G.B. Pergolesiego (Stabar Mater), G.F. Haendla (Tamerlano, Il Trionfo del Tempo e del Disinganno, Alessandro), J.A. Hassego (Ariano in Syria), ale także W.A. Mozarta (Requiem, Cosi fan tutte), Belliniego, Dionizettiego, a nawet Czajkowskiego (Jolanta).

Śpiewała na wielu słynnych scenach i festiwalach, m.in. w Salzburgu, Freiburger Konzerthaus, Theater an der Wien w Wiedniu, Salle Pleyel  i Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu. Concertgebouw w Amsterdamie. Śpiewała również w Polsce, m.in. na festiwalach Misteria Paschalia i Opera rara w Krakowie.

Nagrywa dla wytwórni Naïve, DECCA Classics. Erato/Warner Classics.

 

http://julialezhneva.com/

facebook

 

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz