Gauvin Karina

Kanadyjska śpiewaczka operowa – sopran.

Urodziła się w 1966 roku w Quebecu w rodzinie profesjonalnych śpiewaków operowych, dzięki czemu już w wieku ośmiu lat śpiewała w chórze dziecięcym opery kanadyjskiej. Uczyła się śpiewu u Cathrine Robbin w Toronto, studiowała w Montrealu, początkowo historię sztuki na McGill Univerisity, a następnie śpiew w Conservatoire de Musique du Québec u Marie Daveluy. Potem przeniosła się na studia do Europy i uczyła się śpiewu u Pameli Bowden w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow.

Debiutowała w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta na scenie w Montrealu. Szybko zwróciła na siebie uwagę. Zyskiwała uznanie i liczne nagrody, m.in. nagrodę publiczności w międzynarodowym konkursie wokalnym w s’Hartogenbosch w Holandii w 1994 roku, Virginia Parker Prize 1995 i nagrodę Opus dla Wykonawcy Roku w 2000.

Występuje z wybitnymi orkiestrami, takimi jak Orchestre Symphonique de Montréal, New York Philharmonic, a przede wszystkim ze znakomitymi orkiestrami barokowymi, m.in. Venice Baroque Orchestra, Les Talents Liriques, Accademia Bizantina, Il Complesso Barocco, Akademie für Alte Musik Berlin, śpiewając pod batutą tak znanych dyrygentów jak Christophe Rousset, Alan Curtis, Charles Duroit czy Roger Norrington. Występowała również na słynnych scenach operowych, m.in. na Glydenbourne Festival, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu.

Śpiewała dwukrotnie w Polsce, na festiwalu Opera rara w Krakowie, w operach Haendla: Rodelinda (2013) i Tamerlano (2015).

Jest artystką wszechstronną, ale specjalizuje się zwłaszcza w repertuarze barokowym, w operach i oratoriach G. F. Haendla (Alcina, Rinaldo, Giulio Cesare, Ariodante, Tolomeo, Hercules), A. Vivaldiego (Tito Manilio, Judita triumphans), Mozarta (La clemenza di Tito), J. S. Bacha (Pasja wg św. Jana).

Nagrywa dla Archiv/Deutsche Grammophon, DECCA, Virgin Classics, Atma.

 

http://karinagauvin.com/en

facebook

 

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz