Ariodante

Ariodante HWV 33

dramma per musica w trzech aktach
muzyka Georg Friedrich Haendel
libretto według „Ginevry” Antonia Salviego
premiera w Royal Theatre w Covent Garden w Londynie, 8 stycznia 1735

Premierowa obsada
Król Szkocji (bas) – Gustav Waltz
Ginevra (sopran) – Anna Strada del Pò
Ariodante (alt-kastrat) – Giovanni Carestini
Lurcanio (tenor) – John Beard
Dalinda (sopran) – Cecilia Young
Polinesso (alt) – Maria Caterina Negri
Odoardo (tenor) – Stoppelaer

Akt I

Ginevra, córka króla Szkocji, zwierza się Dalindzie z miłości do Ariodante, walecznego rycerza. Cieszy się również z tego, że jej ojciec sprzyja temu uczuciu. Ginevra odpycha zaloty księcia Polinessa, którego z kolei uczuciem darzy Dalinda. Książe obmyśla intrygę – namawia zakochaną Dalindę, aby pokazała się nocą na balkonie w sukni Ginevry. Dalinda odrzuca zaloty Lurcania, brata Ariodante, i bieży wykonać prośbę Polinessa.

Akt II

Polinesso wiedzie Ariodante pod okna Ginevry i odgrywa miłosną scenę z przebraną Dalindą. Ariodante chce popełnić samobójstwo, jednak Lurcanio ratuje brata. Król ma ogłosić zaślubiny Ginevry i Ariodante, jednak Lurcanio przynosi wiadomość o zdradzie Ginevry i śmierci brata. Zrozpaczony król odtrąca córkę, Ginevra traci zmysły.

Akt III

Polinesso nasyła zabójców na niewygodnego świadka, jakim stała się dlań Dalinda. Błąkający się w rozpaczy Ariodante ratuje dziewczynę i dowiaduje się o intrydze księcia. Dalinda pragnie zemsty. Ginevra zostaje skazana na smierć. Polinesso chce być jej obrońcą, jednak dziewczyna woli umrzeć. Lurcanio zabija Polinessa w pojedynku, jednak jako obrońca Ginevry pojawia się Ariodante. Król przebacza Darindzie, która spogląda przychylnie na Lurcania. Ariodante pojawia się przed Ginevrą i koi jej smutki.

 

Wykonania

Relacje

Słowa kluczowe: , , , ,

Dodaj komentarz