Curtis Alan

Amerykański dyrygent, klawesynista i muzykolog, wybitny interpretator muzyki dawnej.

Urodził się 7 listopada 1934 roku w Mason w Michigan, zmarł 15 lipca 2015 roku we Florencji. Studiował na University of Illinois, a następnie w Amsterdamie. W latach 60. i 70 XX wieku nagrywał jako solista koncerty klawesynowe J.S. Bacha, m.in. Wariacje Goldbergowskie na klawesynie pochodzącym z 1728 roku. Był również wykładowcą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley.

Jako dyrygent stał się jednym z pionierów powrotu do dawnej praktyki wykonawczej i gry na oryginalnych instrumentach. W 1979 roku założył zespół Il Complesso Barocco, z którym koncertuje zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Podejmowany przez niego repertuar jest niezwykle szeroki i obejmuje zarówno dzieła z XVII, jak i XVII wieku . Poza stroną muzyczną dba również o układ choreograficzny inscenizowanych oper, starając się oddać atmosferę oryginału.

Koncertował również w Polsce, m.in. w lutym 2014 poprowadził swój zespół podczas koncertowego wykonania opery G.F. Haendla Admeto w ramach cyklu Opera rara (http://www.operarara.pl/pl/3/381/382/admeto).

 

 

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz