Alcina

Alcina HWV 34

dramma per musica w trzech aktach

muzyka Georg Friedrich Haendel

libretto wg Antonia Fanzaglii

premiera w Royal Theatre w Covent Garden w Londynie, 16 kwietnia 1735

Premierowa obsada

Alcina (sopran) – Anna Strade del Pò

Morgana (sopran) – Cecilia Young

Ruggiero (alt-kastrat) – Giovanni Carestini

Bradamante (alt) – Maria Caterina Negri

Oronte (tenor) – John Beard

Melisso (bas) – Gustav Waltz

Oberto (sopran chłopięcy) – Wiliam Savage

Akt I

Na tajemniczą wyspę przybywa Bradamante, przebrana za swego brata Riccarda, i opiekujący się nią czarodziej Melisso. Wyspą włada czarownica Alcina, trzymając w miłosnych sidłach byłego kochanka Bradamante, Ruggiera. Jej siostra Morgana zakochuje się w fałszywym Riccardzie. Czarownicy towarzyszy też młody Oberto, poszukujący na wyspie swego ojca.

Bradamante próbuje przypomnieć Ruggierowi przeszłość, on jednak jest wpatrzony wyłącznie w Alcinę. Oronte, dowódca wojsk Alciny, darzy uczuciem Morganę i jest zazdrosny o jej fascynację przybyłym Riccardem. Aby wzbudzić zazdrość Ruggiera, sugeruje mu, że również Alcina kocha Riccarda. Czarownica upewnia rycerza o swojej miłości, on jednak jest zazdrosny. Morgana ostrzega Bradamante, że aby ukoić kochanka, Alcina może zamienić Riccarda w zwierzę. Fałszywy Riccardo wyznaje miłość Morganie.

Akt II

Melisso przypomina Ruggierowi dawne rycerskie cnoty i uwalnia go spod czaru Alciny. Dzięki ostrzeżeniu Morgany rycerz zapobiega zaczarowaniu Bradamante/Riccarda w zwierzę. Ruggiero przeżywa rozterki. Alcina stara się przekonać Oberta, że odnajdzie jego ojca. Nadchodzi Oronte i zawiadamia ją, że Ruggiero chce opuścić wyspę. Alcina wpada w rozpacz. Morgana odkrywa prawdziwą tożsamość Riccarda i ostrzega siostrę. Czarownica wzywa na pomoc piekielne duchy, jednak te nie przybywają na jej wezwanie. Zrozpaczona, łamie swoją różdżkę.

Akt III

Morgan próbuje udobruchać Oronte. Ruggiero odrzuca Alcinę i szykuje się do walki z siłami zła. Alcina chce użyć ostatniej mocy zamkniętej w magicznej urnie. Nakłania Oberta do zabicia lwa, ten jednak odkrywa, że w zwierzęciu jest zaklęty jego ojciec – jedna z wielu ofiar Alciny. Ruggiero i Bradamante wspólnie rozbijają urnę i niszczą czar nałożony na wszystkich uprzednich kochanków czarownicy zaklętych w dzikie zwierzęta. Królestwo Alciny upada.

Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz