Biondi Fabio

Fabio Biondi

800px-Vivica_Genaux,_Fabio_Biondi_-_Misteria_Paschalia_2010
Fabio Biondi i Vivca Genaux na festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie, 2010; fot. Wikipedia [public domain]
Włoski skrzypek i dyrygent.

Urodził się 15 marca 1961 w Palermo na Sycylii. Jako skrzypek szybko zdobył uznanie, i już jako 16-latek grał koncerty J.S. Bacha w Musikverein w Wiedniu. Współpracował ze znanymi orkiestrami, m.in. La Capella Reial de Catalunya, Musica Antiqua Wien i Le Misiciens du Louvre-Grenoble.

W 1990 założył orkiestrę Europa Galante, której jest dyrygentem. Specjalizuje się w muzyce barkowej, reprezentuje nurt wykonawstwa historycznego. Jego szczególną pasją są interpretacje dzieł mistrzów włoskiego baroku, zwłaszcza Antonia Vivaldiego.

Razem z orkiestrą Europa Galante występował na słynnych scenach koncertowych, takich jak Teatro alla Scala w Mediolanie, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Albert Hall w Londynie, Lincoln Center w Nowym Jorku czy Sydney Opera House.

Wielokrotnie występował też w Polsce, na festiwalach Misteria Paschalia i Opera Rara (L’Oracolo in Messenia A. Vivaldiego – 2011, Adriano in Siria M. Veraciniego – 2013).

Pełnił funkcję dyrektora artystycznego do spraw muzyki dawnej Stavanger Symfoniorkester, współpracował też z orkiestrami Santa Cecylia w Rzymie, National Orchestra Montpellier, Mahler Chamber Orchestra, Mozarteum w Salzburgu.

Za swoją działalność muzyczną został dwukrotnie wyróżniony przez Associazione Nazionale dei Critici Musicali (2002, 2008).  Jest też członkiem Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie (2011).

Dokonał wielu nagrań, które zdobyły prestiżowe nagrody, m.in. Le quattro stagioni A. Vivaldiego zdobyły „Premio Cini”, „Choc de la Musique”, „Diapasons d’Or”, „Diapason d’Or de l’Année in France”, a nagranie opery A. Vivaldiego Bajazet było nominowane do nagrody Grammy.

Nagrywa dla Virgin Classics, Opus 111, Virgin Veritas, Brilliant Classics, Glossa Music.

Gra na skrzypcach Andrei Guarneriego wykonanych w Cremonie w 1686.

 

 

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz