Berenice, Regina d’Egitto

Berenice, Regina d’Egitto HWV 38 – Berenika, królowa Egiptu

dramma per musica w trzech aktach
muzyka Georg Friedrich Haendel
libretto według „Berenice, Regina d’Egitto” Antonia Salviego
premiera w Royal Theatre w Covent Garden w Londynie, 18 maja 1737

Premierowa obsada
Berenice (sopran) – Anna Strada del Pò
Selene (alt) – Francesca Bertolli
Alessandro (sopran-kastrat) – Gioacchino Conti, zwany Gizziello
Demetrio (alt-kastrat) – Domenico Annibali
Arsace (alt) – Maria Caterina Negri
Fabio (tenor) – John Beard
Aristobolo (bas) – Henry Reinhold

Akt I

Berenice kocha macedońskiego księcia Demetria, który sprzymierzył się z wrogiem Egiptu, królem Mitrydatesem. Fabio, rzymski wysłannik, przedstawia jej Alessandra, rzymianina, którego powinna poślubić w celu zawarcia pokoju z Rzymem. Demetrio i Selene kochają się w tajemnicy. Selene ma nadzieję, że Rzym zdetronizuje Berenice, jednak dowiaduje się o planowanym małżeństwie siostry. Berenice informuje ją, że ona również poślubi księcia krwi – ma to być Arsace, który od dawna adoruje Selene.

Akt II

Demetrio rozpacza, że utraci Selene – dowiaduje się, że również Alessandro chce ją poślubić. Jednak Berenice odmawia rzymianinowi, ponieważ obiecała rękę siostry Arsace. Królowa oddaje się marzeniom, że Selene zdradzi Demetria i poślubi Arsace. Ten ostatni waha się, ponieważ odstąpienie Selene Alessandrowi może uchronić Egipt od wojny. Zazdrosny Demetrio grozi, że zabije rywala, a jego słowa wzbudzają gniew królowej. Chce natychmiast ożenić siostrę z Arsace, ten jednak odstępuje jej rękę Alessandrowi, który jednaj jej nie kocha. Berenice wtrąca Demetria do więzienia, a książę przysięga ukochanej dozgonną miłość.

Akt III

Selene obiecuje Arsace, że za niego wyjdzie, jeśli uwolni on Demetria. Arsace oznajmia królowej, że Alessandro ja kocha. Berenice chce sama decydować o swoim małżeństwie i żąda głowy Demetria. Selene chce umrzeć wraz z ukochanym, Arsace ofiaruje za nią swoje życie. Alessandro oznajmia, że kocha Berenice i chce ją poślubić z miłości, a nie z obowiązku narzuconego przez Rzym. Obie pary łączą się w miłości i szczęściu.

 

Słowa kluczowe: , , ,

Dodaj komentarz