Jaroussky Philippe 

Francuski śpiewak – kontratenor.

Urodzony 13 lutego 1978 roku w Maisson-Lafitte. Naukę muzyki rozpoczął w Wersalu, początkowo grając na skrzypcach i kształcąc harmonie i kontrapunkt. Wkrótce jednak, zafascynowany śpiewem barokowym, rozpoczął naukę śpiewu u nicole Fallien i kontynuował ja na wydziale muzyki dawnej w konserwatorium paryskim.

Zadebiutował w 1999 w oratorium „Sedecia, Rè di Gerusalemme” Alessandra Scarlattiego i w ciągu zaledwie kilku lat osiągnął niebywały sukces i popularność, które zaowocowały przyznaniem mu w 2004 roku tytułu muzycznej rewelacji roku – Victoires de la Musique Clasique, zaś w 2009 – Midem Classic Awards w kategorii artysta roku i muzyka barokowa.

Współpracuje z wytwórnią Virgin Classics oraz wieloma znanymi wybitnymi dyrygentami (Marc Minkowski, William Christie, Diego Fasolis, Fabio Biondi, Jean-Christophe Spinosi) oraz orkiestrami (Les Arts Florissants, Le Musiciens du Louvre – grenoble, I Barochisti, Europa Galante, Ensemble Matheus, L’Arpeggiata). Jest współzałożycielem zespołu  Artaserse, z którym często koncertuje.

W jego repertuarze są zarówno utwory kompozytorów XVII wieku (Monteverdi), jak i XVIII (Vivaldi, Haendel, Caldara, Vinci). Występował w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie i wielokrotnie także w Polsce (w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach).

http://www.philippejaroussky.fr/

facebook

relacje

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz