Amadigi di Gaula

Amadigi di Gaula HWV 11 – Amadys z Galii

opera seria w trzech aktach
muzyka Georg Friedrich Haendel
libretto Giacomo Rossi lub Niccolò Francesco Haym wg Antoine’a Houdar de la Motte’a
premiera w King’s Theatre na Haymarket w Londynie, 25 maja 1715

Premierowa obsada
Amdigi (alt-kastrat) – Niccolò Grimaldi, zwany Niccolini
Oriana (sopran) – Anastasia Robinson
Melissa (sopran) – Elisabetta Pilotti-Schiavonetti
Dardano (alt) – Diana Vico
Orgando (sopran)

Akt I

Bohaterem opery jest bohaterski rycerz galijski Amadys, który – choć przebywa w królestwie czarodziejki Melissy, która darzy go uczuciem – pała miłością do księżniczki Oriany. Przyjaciel Amadysa, Dardanus, również skrycie pożąda Oriany, kryje się jednak ze swą namiętnością. Melissa próbuje zatrzymać Amadysa, zostaje jednak przezeń odepchnięta. Obaj rycerze próbują przedostać się do wieży, w której czarownica więzi Orianę. Amadys pokonuje krąg ognia i czary Melissy i uwalnia księżniczkę wraz z orszakiem. Melissa jednak odbiera ukochaną rycerzowi, pogrążając go w rozpaczy.

Akt II

Amadys szuka ukochanej. W zaczarowanym źródle widzi jej postać w objęciach Dardanusa i pada zemdlony. Melissa ukazuje jego postać Orianie, która – przekonana, że rycerz nie żyje – chce sie zabić. Jednak w ostatniej chwili Amadys wraca do przytomności i udaremnia samobójstwo, oskarżając jednak księżniczkę o zdradę. Mimo zapewnień o wierności, Amadys chce z kolei sam targnąć się na życie. Oriana ucieka, Melissa ratuje Amadysa. Jednak powodowana chęcią zemsty, przemienia miejsce w grotę pełną potworów. Amadys pokonuje wszystkie przeszkody. Czarownica nadaje Dardanusowi rysy Amadysa i w ten sposób pomaga mu zdobyć przychylność Oriany. Ów jednak rusz w pościg za prawdziwym Amadysem i staje z nim do pojedynku. Amadys zabija Dardanusa, Melissa próbuje zawładnąć Orianą.

Akt III

Melissa i przyzwane przez nią demony wloką Orianę na śmierć. Kochankowie chcą oddać życie za siebie nawzajem. Melissa przyzywa ducha Dardanusa, aby ją wsparł, ten jednak przepowiada jej upadek. Melissa chce zadać Orianie śmiertelny cios, jednak tajemna siła ją powstrzymuje. Zdesperowana czarownica zadaje sobie śmierć. Jej jaskinia znika, a na jej miejscu pojawia się pałac czarodzieja Orgando, który sławi wiernych kochanków.

Wykonania

Słowa kluczowe: , , ,

Dodaj komentarz