Invernizzi Roberta

Fot. RibaltaLuce Studio

Włoska śpiewaczka operowa – sopran.

Urodziła się Mediolanie w 1966 roku. Początkowo uczyła się gry na fortepianie i kontrabasie, w końcu rozpoczęła naukę śpiewu u Margaret Heyward, a następnie w Anglii u Emmy Kirkby. Sama również uczy śpiewu w Centro do Musica Antica Pietà dei Turchini w Neapolu, wykłada również w Scuole Civiche w Mediolanie.

Specjalizuje się w repertuarze barkowym, śpiewa w operach C. Monteverdiego (L’Orfeo, Il ritorno Ulisse in patria), H. Purcella (Dido and Aeneas), G.F. Haendla (Rinaldo, Agrippina), A. Vivaldiego (L’Olimpiade, La fida ninfa), G.P. Pergolesiego (L’Olimpiade), L. Vinciego (Le Zite n’Galera). Współpracowała m.in. z Jordim Savallem, Fabiem Biondim, Nikolausem Harnoncourtem, Rinaldem Alessandrinim, z takimi zespołami jak Amsterdam Baroque Orchestra, Capella della Pietà de’Turchini, Europa Galante, Ensemble Matheus, Il Giardino Armonico.

Koncertowała na deskach całego świat, m.in. Il Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Real w Madrycie, występowała też kilkakrotnie w Polsce, m.in. trzykrotnie na festiwalu Opera Rara: W Rinaldzie G.F. Haendla (2009) z Accademia Bizantina i Ottaviem Dantone, w La fida ninfa A. Vivaldiego z Ensemble Matheus i Jeanem-Christophem Spinosim i Ottone in villa A. Vivaldiego z Il Giardino Armonico i Giovannim Antoninim (2010).

Jej nagrania zdobyły wiele nagród, m.in. „Choc de l’année”, „Diapason d’Or de l’année”, „Midem classical Award (2007) za album solowy „Dolcissimo Sospiro” z utworami Cacciniego) „The Stanley Prize” za kantaty Haendla.

Nagrywa dla różnych wytwórni, m.in. dla Naxos, EMI Classics, Opus 111, Naïve, Glossa, Archive Produktion, Deusche Gramophon.

 

Facebook

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz