Sabadus Valer 

Także Valer Barna-Sabadus

Fot. ©Ross

Niemiecki śpiewak – kontratenor.

Urodził się w 1986 roku w Arad (w Rumunii), od piątego roku życia mieszka w Niemczech. Początkowo uczył się gry na skrzypcach i fortepianie, od siedemnastego roku życia zaś – śpiewu kontratenorowego w Hochschule für Musik und Theater w Monachium.

Zadebiutował w 2009 roku tytułowa rolą w operze Antonia Vivaldiego Orlando furioso. W jego repertuarze zanalzło się wiele ról w operach C. Monteverdiego (L’Incoronazione di Poppea), G.F. Haendla (Partenope, Rinaldo, Serse), A. Vivaldiego (Orlando furioso), J.A. Hassego (Didone abbandonata), N. Jomellego (Demofonte), F. Cavallego (La Calisto, Elena), L. Vinciego (Artaserse, Cattone in Utica), a także W.A. Mozarta (La clemenza di Tito). Współpracuje z wybitnymi zespołami i dyrygentami, takimi jak Marc Minkowski, Riccardo Mutti, Michael Hofstetter, Dan Ettinger, Diego Fasolis, Christophe Rousset. Śpiewał na słynnych i uznanych scenach operowych, m.in. w Badischen Staatstheater w Karlsruhe, Staatsoper w Berlinie, w teatrach w Nancy, Lozannie, Kolonii, Theater an der Wien w Wiedniu, Opera Royal de Versailles i Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, a także na festiwalach w Salzburgu, Rheigenau, Aix-en-Provence, Kaarlsruhe.

Jest zdobywcą prestiżowych nagród, m.in. Echo Klassik Award 2012 i 2013, uzyskał też nominację do nagrody Grammy. Nagrywa dla wytwórni Harmonia Mundi, EMI/Virgin Classics, Naxos, OehemsClassics.

facebook

strona

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz