Cenčić Max Emanuel

Max Emanuel Cenčić

Chorwacki śpiewak operowy – kontratenor.

Max_Emanuel_Cencic©Anna_Hoffmann4130_kl
Max Emanuel Cenčić, fot. Anna Hoffmann

Urodził się 21 września 1976 roku w Zagrzebiu. Jako sześciolatek zadebiutował w chorwackiej telewizji, śpiewając słynną arię Królowej Nocy z Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta. W latach 1987–1992 śpiewał sopranem chłopięcym w chórze Wiener Sängerknaber, wyróżniając się ciekawą barwą głosu i nienaganną techniką. Z tego względu powierzano mu również partie solowe.

Po przejściu mutacji rozpoczął w 2001 roku karierę jako kontratenor o mezzosopranowej barwie głosu. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami i orkiestrami, m.in. z Williamem Christie i Les Arts Florissants, Andrea Marconim i Venice Baroque Orchestra, Diego Fasolisem i I Barochisti. Jego repertuar zawiera dzieła znanych kompozytorów: C. Monteverdiego (Ottone w Incoronazione di Poppea), G.F. Haendla (partia tytułowa w operze Faramondo), Leonarda Vinciego (rola Medane w operze Artaserse), a także A. Vivaldiego,  J.A. Hassego i W. Glucka.

Koncertuje w najsłynniejszych salach operowych i koncertowych w Europie, występował też w Polsce (m.in. w styczniu 2015 i 2017 na Opera Rara w Krakowie, na festiwalu All’Improvviso w Gliwicach w 2018, 2021 i 2022).

Dyrektor artystyczny Festiwalu Barokowego w Bayreuth.

http://www.cencic.com/

facebook

Słowa kluczowe: , , ,

Dodaj komentarz