Antonini Giovanni

Giovanni Antonini

800px-Giovanni_Antonini_-_Misteria_Paschalia_2010_(1)
Giovanni Antonini na festiwalu Misteria Paschalia 2010 Wikipedia [public domain]
Włoski dyrygent i flecista, specjalizujący się z muzyce dawnej.

Urodził się w Mediolanie i kształcił w tamtejszej Civica Scuola di Musica, a później w Centre de Musique Ancienne w Genewie. W 1989 roku założył zespół Il Giardino Armonico, który szybko zdobył uznanie jako orkiestra wykonująca muzykę dawną na oryginalnych instrumentach. Antonini jako dyrygent i solista grający na flecie prostym i traverso występował wraz ze swoim zespołem na wszystkich ważnych scenach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Japonii i Malezji.

Jako dyrygent gościnny był zapraszany przez czołowe orkiestry, takie jak Filharmonicy Berlińscy, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu, Mozarteum w Salzburgu i Gewandhaus w Lipsku.

Zajmował się również produkcjami operowymi, wśród których należy wymienić przede wszystkim Wesele Figara W.A. Mozarta i Alcinę G.F. Haendla w Teatro alla Scala w Mediolanie, a także Juliusza Cezara G.F. Haendla na festiwalu w Salzburgu (z Cecilią Bartoli) w 2012 i ponownie Alcinę w Operze w Zurychu w 2013.

W maju 2010 prowadził Il Giardino Armonico podczas koncertowego wykonania opery A. Vivaldiego Ottone in villa podczas festiwalu Opera Rara w Krakowie (http://www.operarara.pl/pl/8/127/142/ottone-in-villa).

W latach 2013-2018 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislawia Cantans.

Antonini wraz z Il Giardino Armonico dokonał wielu ważnych nagrań płytowych, a wśród nich m.in. Cztery pory roku A. Vivaldiego, Koncerty brandenburskie J.S. Bacha, a także operę Ottone in Villa A. Vivaldiego. Wiel z tych nagrań zdobyło prestiżowe nagrody, takie jak „Diapason d’Or”, „Choc de la Musique”, „Grammophone Award” czy „Grammy”. Nagrywa dla wytwórni Teldec, Naive i DECCA.

 

http://www.ilgiardinoarmonico.com/giovanni-antonini/

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz