Cangemi Veronica

Argentyńska śpiewaczka operowa – sopran.

Urodziła się 10 października 1964 w Mendozie, początkowo uczyła się gry na wiolonczeli, ostatecznie zdecydowała się na karierę śpiewaczki. Już w pierwszym okresie kariery zdobyła liczne nagrody, m.in. w konkursach wokalnych w Argentynie i w konkursie Francisco Viñas Contest w Barcelonie. W Europie debiutowała w operze Armida Ch.V. Glucka z Les Musiciens du Louvre-Grenoble i Markiem Minkowskim.

Współpracowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, takimi jak Les Arts Florissants Williama Christiego, Il Giardino Armonico Giovanniego Antoniniego, Freiburger Baroque Orchestra. Występowała na najznakomitszych scenach w Europie, takich jak Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Bayerische Staatsoper, Staatsoper Unter den Linden, Teatro Real w Madrycie i wielu innych. Dwukrotnie wystąpiła w Krakowie w ramach cyklu Opera rara: w Ottone in villa A. Vivaldiego z Il Giardino Armonico w 2010 (http://www.operarara.pl/pl/8/127/142/ottone-in-villa ) oraz w Alcinie G.F. Haendla z Les Musiciens du Louvre-Grenoble w 2011 (http://www.operarara.pl/pl/8/171/178/alcina).

Jej nagrania otrzymały wyróżnienia, m.in. Diapason d’Or i Orphee d’Or w 1998 za Ariadonante G.F. Haendla oraz Diapason d’Or za Griseldę A. Scarlattiego w 2006.

Nagrywa dla Naïve, BMG, Harmonia Mundi i Virgin Classics.

facebook

Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz