Sabata Xavier 

Kataloński śpiewak operowy – kontratenor.

Lafotogràfica 071
Xavier Sabata, La Fotogràfica

Urodził się w 1978 roku w Barcelonie. Uczył się w Barcelonie w szkole aktorskiej i konserwatorium muzycznym (w klasie saksofonu), a później barcelońskim konserwatorium muzycznym i w Hochschule für Musik w Karlsruhe. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich, m.in. Montserrat Figueras i Christopha Pregardiena.

Od 2005 współpracuje z wybitnymi dyrygentami: Williamem Christie, Fabio Biondim, René Jacobsem, Jordi Savallem, Alanem Curtisem, Diego Fasolisem i Ricardem Miniasim.

W jego repertuarze są dzieła G.F. Haendla (Agrippina, Rinaldo), A. Vivaldiego (Orlando Furioso, Andromeda liberata), C. Monteverdiego (L’Orfeo, L’Incoronazione di Poppea, Il ritorno d’Ulisse in patria). Śpiewał na wielkich scenach Europy, m.in. w Teatro Real w Madrycie, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Theater an der Wien w Wiedniu. Teatro la Fenice w Wenecji, Barbican Centre w Londynie, a także Lincoln Centre w Nowym Jorku.

Śpiewał również w Polsce w ramach spektakli Opera rara w Krakowie – w 2009 roku https://www.youtube.com/watch?v=LPSryxNCnhI&feature=player_embedded w Agrippinie G.F. Haendla i w 2015 tytułową rolę w jego operze Tamerlano.

Nagrywa dla wytwórni Harmonia Mundi Iberica, EMI/Virgin Classics, Sony i DECCA.

facebook

Słowa kluczowe: , , ,

Dodaj komentarz